Ultrason ve detaylı Ultrasonu kimler yapmalıdır?

shutterstock_80334910

Ultrasonografi (USG) ses dalgaları ile içsel rahatsızlıkların, yapısal değişimlerin görsel bilgilerinin edilmesi amacı ile tıp alanında kullanılmaktadır. Bu yöntem de insan kulağının algılayamayacağı düzeydeki ses dalgaları problar aracılığı ile insan teninde ilgili bölgenin üzerinde gezdirilerek iç organlara ve dokulara verilmektedir. İç organlardan ve dokulardan yansıyan sesler görsel olarak cihaza aktarılarak probun dokunduğu bölgenin iç kısmı görüntülenmektedir. Bu işlemi genellikle teknisyenler ya da radyoloji uzmanları yapmalıdır.

Detaylı Ultrasonografi ise genellikle halk arasında 3 boyutlu ve 4 boyutlu USG ile karıştırılan bir taramadır. Detaylı Ultrasonografi’nin bir diğer adı ileri düzey Ultrasonografi’ dir. Bu işlem de Ultrasonografi 3 boyutlu, 4 boyutlu ve 2 boyutlu olabilir. Ancak genel olarak 2 boyutlu olarak yapılmaktadır. Bu USG tekniğinin diğerinden farkı, elde edilen ultrason grafiğinin daha detaylı yorumlanmasıdır. Bu yorumlamayı genellikle kadın doğum uzmanları, perinotoloji uzmanı ya da radyoloji uzmanı yapmalıdır.

Detaylı Ultrasonografi yaptırmak için hamile bayanlar, hamileliklerinin 17. Hafta ya da 23. Haftaları arasında hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca 17. Hafta ile 18. Haftada da bu teknik yapılabilmektedir. Bu işlem toplamdan 20 dakika ya da 30 dakika içerinde yapılabilmektedir. Ancak hamilelik esnasında yalnızca 1 kez yaptırılmalıdır. Bu işlemde şüpheli herhangi bir şey tespit edilmemiş ise tekrar yapılmasına gerek yoktur.

Bu işlem ile bebeğin böbrek yapısı, akciğerleri, el ve ayaklarının yapısı, omurgada açıklık, kafatası içi, kalp gibi pek çok iç organı detaylı olarak incelenmektedir. Bu Ultrasonografi yönteminin doğru yorumlanması açısından uzman hekimlerden başkası yorumda bulunmamalıdır. Aksi takdirde sağlıklı yapı sağlıksız, sağlıksız yapı sağlıklı olarak değerlendirilerek büyük sorunlar yaşanabilmektedir. Detaylı USG ile mevcut anomalinin yüzde 70 kadarı belirlenebilmektedir. Normal Ultrasonografi’de ise ancak yüzde 35’i tespit edilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir