Ultrason ile Tüm Anomaliler Saptanabilir Mi?

shutterstock_69626293

Ultrason bir bebeğin sağlıklı bir şekilde geliştiğinin gözlemlenebileceği, bebeklerdeki sorunların ortaya çıkarılabileceği ve ailelerin sürprizlerle karşılaşmasını engelleyen bir şeydir. Yaygın olarak kullanım adı ultrason olan bu yöntem, bebek ve anne sağlığı için oldukça önemli bir şey durumundadır.

Ultrason sayesinde tüm anomaliler olmasa da yaklaşık olarak %70 ile %80 arasında başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu konuda görüştüğünüz uzmanın deneyimleri, anne ve fetüsün durumu ve ultrason makinesinin kalitesi en önemli unsurlardır. Bu yüzden bu konudaki başarı oranı bu değişkenlere bağlı olup, bu değişkenler başarı oranını artırma konusunda en önemli şeyler durumundadır. Doktorunuzun ne kadar deneyimli, sizin ve bebeğinizin durumu ne kadar elverişli ve ultrason makinesi ne kadar iyi olursa olsun yine de tüm anomalilerin tespit edilmesi mümkün değildir. Bunu bilmeniz ve beklemediğiniz şeylerle karşılaşabilme riskinizin olduğunun farkında olmanız önemlidir.

Ultrason  ile yüz ve yüze ait sakatlıklar, omurgadaki gelişimsel bozukluklar, el ve ayaklardaki kemik sayıları ve bozukluklar, plasentaya ait problemler, bebeğin kalbindeki sorunlar ve kafatasına ait, beyinle ilgili sorunlar ortaya çıkarılabilmektedir. Bunların dışında kalan sorunlar ise tam olarak görülememekte ve ortaya çıkarılamamaktadır. Anomali konusunda doktorunuz ne kadar uzmansa o kadar başarılı bir şekilde sorunları ortaya çıkarabileceğini aklınızdan çıkarmamanız iyi olacaktır. Bu yüzden uzman seçimlerinizde titiz davranmanız ve gittiğiniz hastanenin olanaklarının iyi olmasına dikkat etmeniz oldukça önemli bir konudur. Ultrason ile anomalilerin ortaya çıkarılması ancak işinde deneyimli uzmanlar ile mümkün olacağından, bu konuya özen göstermeniz gerekmektedir. Göstereceğiniz bu özen ile çocuğunuzun sorunlarını büyük ölçüde öğrenebilir ve buna göre ne yapılması gerekiyorsa yapabilirsiniz. Bunu yapmanız oldukça önemli bir konu olup, çocuğunuzun problemlerini çözme ve ortadan kaldırılması için yapılması gereken bir şeydir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir