Gebelikte ultrasonografi niçin yapılır?

Beautiful pregnant woman in the park

Özellikle hamilelikte yoğun olarak kullanılan, insan kulağının algılamayacağı frekansta ses dalgalarının, USG cihazı problar vasıtası ile gebe olan kişinin rahim bölgesinin üzerine jel sürüldükten sonra aygıtın o bölgede gezdirilerek, rahim içindeki durumun görsel bilgisini alacak şekilde yansıması ile yapılmaktadır.

Hamilelik süresinde rutin olarak ultrasonografi kontrolü yapılması gerekmektedir. Bebeğin ultrasonografi ile tespit edilebilmesi için rahim içine yerleşmesi yetmemektedir. Özellikle 1-2 haftadan sonra ultrason ile tespit edilebilir hale gelmektedir İlk aylarda genellikle bebeğin fiziksel özelliklerine bakılmamaktadır. Bu aylarda genellikle bebeğin kalp atım hızı, soluk alıp vermesi, içinde bulunduğu amnios sıvısı gibi durumlar kontrol edilir. Ancak embriyo gelişiminin 5. ayından itibaren bebeğin fiziksel gelişme göstermesi ile birlikte bu özellikleri de görsel olarak incelenebilir.

Gebelikte ultrasonografi, rutin kontroller dışında pek çok sebep ile yapılabilmektedir. Bu sebeplere maddeler halinde bakmamız gerekirse,

Gebelik olup olmadığının tespiti: Ultrasonografide gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği, bebeğin, rahimde olup olmadığı rahatlıkla tespit edilebilir.

-Rahimdeki bebek sayısının belirlenmesi: Bu yöntem ile kolaylıkla rahimde kaç bebeğin gelişmekte olduğu, duruş pozisyonları ya da herhangi birinin doğum kanalını duruşu itibari ile kapatıp kapatmadığı tespit edilebilmektedir.

-Bebeğin canlı olduğunun belirlenmesi: Herhangi bir sebep ile kimi zaman anne karnında gerçekleşebilecek ölümlerin tespiti bu yöntem ile yapılabilmektedir.

-Bebeğin fiziksel gelişim özelliklerinin kontrolü: Bebeğin ense genişliğinin normal olup olmadığı, bebeğin baş çapı, bacak boyu, kilosunun gelişim aşaması ile paralel olarak artıp artmadığı gibi soruların yanıtları ultrasonografi ile öğrenilebilmektedir.

-Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi: Bebek ilk fizyolojik değişimlerini 11. hafta civarında göstermeye başlasa dahi ultrasonda 15.ci ya da 20.ci haftalar arasında görüntüleme yapmak mümkündür. Bazı durumlarda bebeğin rahimdeki pozisyonu ile ilgili olarak cinsiyeti tespit etmek imkansız hale de gelmektedir.

-Bebekte herhangi bir yapısal bozukluğun tespit edilmesi: Bebekte meydana gelebilecek yapısal bozukluklar %35 miktarında ultrasonografi yöntemi ile görüntülenebilmektedir. Fakat tüm bozukluğun tespit edilmesi mümkün değildir.

-Annenin yapısal durumunun belirlenmesi: Anne adayının rahim ağzı genişliğinin doğum için uygun olup olmadığı varsa rahimdeki kistler ve boyutları belirlenebilmektedir.

Bir anne adayının yapması gereken rutin ultrasonografi kontrolleri şu şekilde yapılmalıdır:

-Hamileliğin ilk aylarında yapılmalıdır.

-11. ve 15. haftaların arasındaki süreçte yapılmalıdır.

-18. ve 20. haftalar arasındaki süreçte yapılmalıdır.

-32. Haftada yapılmalıdır.

-38.haftada yapılmalıdır.

Hamilelik süresince 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonografi yapılması rutin kontrollerde çok da gerekli değildir. Ancak şüpheli bir durum sezildiğinde ya da anne bebeği 3 boyutlu olarak görmek istediğinde uygulanır. Bunun dışında hamilelik süresince rutin kontroller için 2 boyutlu olan ultrasonografi yeterlidir.

Ultrasonografi (USG) radyasyon içerememesi sebebi ile rutin kontroller dışında da sıklıkla uygulanabilir bir metottur. Ancak bu konuda uzman kişiler tarafından yapılarak, yorumlanması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir