Gebelikte 9.ay – Ay ay gebelik

Hamilelikte 9. Ay. Hamileliğin 36. Haftasında Anne. Bebeğin tırnakları henüz yumuşaktır ve yüz hatları iyice belirginleşmiştir. Fakat yine de kafatasındaki kemikler gevşek durumdadır. Böbrekler artık tam olarak tüm işlevlerini yerine getirmekte ve karaciğeri atık ürünleri işleyecek hale gelmektedir. Beyin büyüme hızı artmıştır ve alnı daha da belirginleşmiştir.

Bebek artık doğum pozisyonuna geçmiştir ve başı hep aşağıdadır. Bebek artık bu haftadan sonra hızla kilo almaya başlayacak ve bu da yaklaşık olarak 30 gramdır. Artık bebek 48 cm boyunda ve 2700 gram ağırlığında olmuştur. Anne artık her hafta doktor kontrolüne gitmek durumundadır. Bu haftada bel, bacak ağrılarında artış olacaktır. Bebeğin doğum kanalına inmiş olması, annenin nefessiz kalma hissini bir nebze olsun azaltacaktır ve diğer yandan mide ekşimeleri de azalacaktır.

Hamileliğin 37. Haftasında Anne

Bebeğin baş kısmı vücudunun dörtte birini oluşturmaktadır. Rahim yolunu açmakla görevli olan kafanın gücü yerindedir. Bebeğin boyu 50 cm, kilosu ise 3 kilogram olmuştur. Doğum kanalına girme eylemine tıbben angajman denilmektedir. Bebek angajman yaptığı için annenin nefes alış verişi rahatlayacaktır. Mideye baskı azaldığından annenin iştahında artış olacak ve idrar sıklığı iyice artacaktır. Artık dışarıdan iyice görülen bebek hareketlerine bağlı olarak annenin göğüslerinde ağrı olabilir. Bu dönemde anne kesinlikle ağır bir şey kaldırmamalı, temizlik yaparken zehirsiz maddeler kullanmaya dikkat edilmelidir.

Hamileliğin 38. Haftasında Anne

Bu haftada bebek artık doğuma hazırdır. Bu haftada doğan tüm bebeklerde organel fonksiyonlar tamdır. Bebeğin ses telleri ve akciğerleri doğum gerçekleştikten sonraki ağlamaya hazırdır. 14. haftada başlayan zayıf tüyler yerini kalıcı tüylenmeye bırakmıştır. Mekonyum, bebeğin amnion sıvı içerisindeki atıkları yuttuktan sonra, doğum ile birlikte ilk dışkısını dışarıya atması anlamına gelir ve siyah renktedir. Bazı durumlarda da bebek daha anne karnındayken strese bağlı olarak dışkısını ( mekonyum ) yapabilmektedir. Ayrıca mekonyum bazı bebeklerde yutulduğundan bebeğin akciğerlerinde iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Bu da doğum sonrasında tedavi edilmektedir. Bebek 51 cm boyunda ve 3400 gram ağırlığında olmuştur. Doğumun yaklaşmasının ilk belirtilerinden biri rahim ağzında biriken kanın adet kanaması gibi dışarıya atılmasıdır. Bu korkulacak bir durum değil, doğumun yaklaştığının habercisidir. Bu kanamadan sonra bazen birkaç saat sonra bazen de, 3-5 gün sonra doğum gerçekleşebilir.

Hamileliğin 39. Haftasında Anne
Hamileliğin bu haftasında beyin sinir hücreleri gelişimini tamamlar. Hareket alanı kalmayan bebek anne karnında sakin durmaktadır. Çene kemiğinde diş etleri oluşmuştur. Bebeğin boyu 52 cm, kilosu ise 3500 gram olmuştur. Annelerde bu haftada göğüslerinde sızma olabilir. Rahim gebelik öncesine göre kıyaslama yapılırsa, bin kat daha büyümüş durumdadır. Susama hissi şiddetle artacak ve fazla sıvı tüketmek gerekecektir. Karın bölümünün aşırı gerilmesi dolayısıyla çatlaklar iyice belirginleşecek ve kaşıntı olacaktır. Bu kaşıntı ile ilgili olarak elma sirkesi kullanılabilir.
Hamileliğin 40. Haftasında Anne
Artık doğum anı gelip çatmıştır. Bebek tam doğuş pozisyonunu olan baş aşağı pozisyonundadır. Çenesi göğsüne değen bebek için en kolay doğu pozisyonu arkadan gelme olarak bilinmektedir. Baş enseye doğru yatıyorsa bu önden doğuş biçimidir ki, buna ender rastlanılır. Son haftada 52 cm boyunda ve 3,6 kilogram ağırlığına ulaşmıştır. Anne doğuma hazırlanırken, mide bulantısı, sırt ağrısı yaşayabilir, hatta ishal de olabilirsiniz. Bu endişe verici bir durum değildir. 37. haftadan, 42. haftaya kadar yaşanan doğumlar normal doğumlardır. Yani beklenen süreden 2 hafta sonrasında doğan bebekler de bulunmaktadır. Bu anormal bir durum değildir. Eğer normal doğum isteniliyorsa beklemenizde fayda vardır. Zamanı geçmiş ve doğum başlamamışsa o zaman suni sancıyla doğum yaptırılabilir. Eğer bu da olmazsa sezaryen düşünülebilir. Stres yapmadan doktorunuzun önerilerine kulan vermeniz yerinde olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir