Gebelikte 8.ay – Ay ay gebelik

Hamilelikte 8. Ay. Hamileliğin 31. Haftasında Anne. Gebeliğin 31. Haftası 3. tremester denilen hamileliğin son üç ayının beşinci haftasıdır. Bebek hızla büyümeye devam etmekte, sindirim sistemi ve akciğerleri olgunlaşmaktadır. Bebeğe artık rahim dar gelmektedir ve bacaklarını uzatamayacağından, bükük pozisyondadır. Kemik gelişimi hızlanmış, gözlerini kırpıştırmaya başlamıştır. Artık gerçek kıllar çıkmaya ve eskileri dökülmeye başlamıştır. Duyu organları iyice gelişen bebek, artık dokunduğunu hissedebilmektedir. İçinde bulunduğu amnion sıvısını içip tadabilir. Bebek çevredeki seslere karşı iyice duyarlı hale gelmiştir. Bebek duruş şeklini değiştirmiş ve daha çok baş aşağı pozisyonunda durmaktadır. Bu ayda doğan bebek yaşatılabilmektedir ve prematur bebek adını alır. Boyu 42 cm, kilosu 1600 gram olmuştur. Annenin relaksin hormonu salgılanması sebebiyle, eklemleri gevşemiş ve yorgunluk hissinde artış olmuştur. Bu dönemde eğer doktorunuz öneriyorsa kalsiyum ilaçları alınabilir. Anne bu dönemde 10 ila 12 kilo almıştır.
Hamileliğin 32. Haftasında Anne
Bebeğin hareketleri azalmış, tekmelemelerin yerini hafif hareketler almıştır. Tırnaklar tamamen oluşmuştur fakat, hala yumuşak bir dokudadır. Sindirim sistemi gelişmiştir ve göbek kordonuyla beslenmek devam etmektedir. Erkek bebeklerde testisler artık yumurta torbasına inmiştir. Eğer cinsiyeti kız ise, klitoris belirginleşmiştir. Boyu 44 cm ve kilosu da 1800 grama ulaşmıştır. Annede uyuyamama ve uykusuzluk şikayetleri artmıştır. Bunun sebebi kansızlık ve sırt ağrıları olabilir. Sol tarafa yatmak anneler için en rahat pozisyon olacaktır. Topuklu ayakkabılardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Çünkü kilo artışı ve ağırlık merkezi değiştiği için denge sorunları yaşanabilmektedir. Doktor kontrolleri bir aydan 15 günde 1’e çıkarılmalıdır.
Hamileliğin 33. Haftasında Anne
Son haftalarda artık bebek daha çok uyumaya başlamıştır. Zayıf kıllar tamamıyla dökülmüş, yerine yeni kalıcı tüyler çıkmaya başlamıştır. Rahimdeki amniyo sıvısı akciğer egzersizinde, beslenmesinde, sindiriminin gelişmesinde, vücut ısısının korunmasında ve dışarıdan gelen darbelere karşı koruyucu bir görev üstlenmiştir. Durum böyle olunca ultrason takiplerinde rahimdeki sıvı miktarı sürekli kontrol edilmektedir. Artık boyu 45 cm ve kilosu da 2 kg civarına ulaşmıştır. Anne haftada 500 gram kilo almaktadır. Kilo artışına ve hormonların değişmesine bağlı olarak da karın ve bel ağrıları, bacaklarda şişler ve uyuyamama devam etmektedir. Sakinleşebilmek için ılık bir banyonun faydası olabilir. Ciltte değişen hormon dengesi yüzünden pul pul kurumalar olabilir. Cilt üzerine binen aşırı yük sebebiyle vücuttaki zehirli maddelerin dışarıya atılımı zorlaşmıştır. Rahim doğuma hazırlandığından kısa süreli olarak sancılanmalar görülebilir.
Hamileliğinin 34. Haftasında Anne
Sindirim ve solunum egzersizleri artmıştır ve bu doğuma hazırlık içindir. Bebeğin yağ depolanması devam ettiğinden ciltteki buruşukluk azalmaktadır. Tırnakları artık iyice uzamıştır. Karın ve rahim duvarlarının gerilip incelmesiyle içeriye daha çok ışık girecek ve bebek bu tepkiyle gözlerini sık açıp kapayacaktır. Plesantadan bebeğe ulaşan antikorlar bebeğin oluşabilecek hafif enfeksiyonlara bağışıklık kazanmasını sağlamaya başlamıştır. Bebek 46 cm boyunda ve 2400 gram ağırlığındadır. Annede bebeğin büyümesiyle birlikte pelvis bölgesinde karıncalanmalar ve uyuşmalar olacaktır. Karın büyüdüğü için göbek çukuru kaybolacaktır. Bebeğin baş kısmı idrar kesesini sıkıştırdığından, idrar kaçırma durumları ortaya çıkabilir. Cinsel isteksizlik azalsa da, herhangi bir komplikasyon yoksa cinsel ilişki yasak değildir.
Hamileliğin 35. Haftasında Anne
En önemli değişiklik bebeğin bağışıklık sisteminin bağımsız olarak devreye girmesidir. Akciğerleri gelişmiş ve reflekslerini kontrol edebilmektedir. Bebeğin baş kısmı aşağıya doğru indikçe doğum kanalları da açılmaktadır. Bu haftada bebek hızla kilo almaktadır. Kalan 5 haftalık süre zarfında 110 gram daha kilo alacaktır. Boyu 47 cm, kilosu ise 2500 gram olmuştur. Son haftalara yaklaşıldıkça annenin sıkıntılarında artışlar olacaktır. Uykusuzluk, yorgunluk, halsizlik problemleri sıklaşmıştır. Annede pigment artışları arttığından karnın orta kısmından aşağıya doğru koyu bir çizgi oluşabilmektedir. 15 günde bir olan doktor kontrollerine devam edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir