Gebelikte 7.ay – Ay ay gebelik

Hamilelik 7. Ay.Hamileliğin 27. Haftasında Anne.Hamileliğin 7. ayı son üç aylık dönemin başlangıcıdır. Bebeğin beyni iyice gelişmiş ve artık bir yetişkin beyni şeklini almıştır. Öncesinde düz olan beyin, kıvrımlarıyla belirginleşmeye başlamıştır. Parmak emmek düzenli aktiviteleri arasına girmiştir. Bu da anne memesini emme hazırlığı olarak kabul edilmektedir. Diğer taraftan parmak emme egzersizleri çene kaslarını da güçlendirmektedir.

Bağışıklık sitemi gelişen bebeğin cilt altındaki yağ tabakaları dolmaya devam etmektedir. Akciğerleri neredeyse gelişimini tamamlamış, oksijen alışverişine hazır hale gelmiştir. Kan üretimi de artık yetişkinlerde olduğu gibi omuriliktedir. Bebeğin boyu 38 cm, kilosu ise 980 gram civarına gelmiştir. Annedeki kilo artışı artık her hafta 500 gram civarında olmaktadır. Büyüyen diyafram artık anneyi sıkıştırmakta ve nefes alış verişini güçlendirmektedir. Bacaklardaki kramplarda artış olmaktadır ve uzun süreli ayakta duruş pozisyonlarından vazgeçilmelidir. Bebek bu dönemde hızla gelişme içerisinde olduğundan, demir ve kan gereksinimi artacaktır. Demir depolarına takviye gerekebilir.
Hamileliğin 28. Haftasında Anne
Anne karnındaki bebek artık uyuduğunda gözlerini kapamaktadır. Uyandığında gözlerini açan bebek, ışık geldiğinde de elleriyle gözlerini kapayabilir. 3. tremesferde bebeğin kalsiyum ihtiyacı artarken, annenin de kalsiyum ihtiyacı artacaktır. Eğer yeterli kalsiyum alınmıyorsa, bebek annedeki tüm kalsiyumu emecek ve annenin kalsiyuma ihtiyacı olacaktır. Artık iyice gelişen bebeğin boyu 39 cm, kilosu ise 1000 gramdır. Annede bu aya kadar 8 ila 11 kg arasında bir kilo artışı olmuştur ve beden hareketleri iyice ağırlaşmıştır. Rahimde kasılmalar oluşabilir. Fakat bu endişe edilecek bir durum değildir ve doğum sancısı egzersizleri belirebilir. Bu şekilde de rahim güçlenmeye başlar. Bu dönemde kegel egzersizleri yaparak, idrar kaçırma sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz. Bu egzersiz günde 3 kez yapılmalıdır. 28. haftanın bitiminde bebek kalp atımları ile ilgili bir gösterge kabul edilen NST( non stres testi) yapılmalıdır. Bu test ile bebeğin strese maruz kalıp kalmadığı ortaya çıkacaktır.
Hamileliğin 29. Haftasında Anne
Bebeğin ışığa olan duyarlılığı iyice artmıştır ve ışıktan rahatsız olarak gözlerini elleriyle kapamaktadır. Bu dönemde bilinçli olarak göbek kordonunu tutmaya çalışabilir. Bu da sevmediği veya sevdiği tercihleri yapabildiğini düşündürmektedir. Bağışıklık sistemi iyi çalışmakta ve plesanta aracığı ile depo yapmaktadır. Bebek bu şekilde çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Artık neredeyse doğum pozisyonuna geçen bebek 1200 gram kiloda ve 41 cm boya ulaşmıştır. Anne bebeğine yeterli kanı sağlayabilmek için, günde 1500 cc daha fazlasıyla kan pompalamaktadır. Bu yoğun bir tempodur, fakat anne bu dönemde hareketsiz kalmamalıdır. Rahim göbekten 10-12 cm yukarıdadır ve baskı artmıştır ve solunum sıkıntısı başlamıştır. Göğüsler artık iyice büyümüştür, gerginlik vardır ve süt gelebilir. Ayakkabılar artık sıkmaya başlamıştır. Bacaklarda, parmaklarda ve vücutta şiş görülebilir. Çünkü doğuma kadar 2000 cc civarında anne vücudunda su toplanır. Bacaklarınızda ve vücudunuzda fazla şiş varsa doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.
Hamileliğin 30. Haftasında Anne
Bebeğin el ve ayak tırnakları uzamaya başlar ve önceki saçlar dökülerek yeni, gerçek saçları çıkmaya başlar. Buruşuk olan cildi, cilt altında birikmeye devam eden yağ birikmeleri sonucunda gerginleşmeye başlar. Kan hücrelerinin yapılması görevi kemik iliği tarafından üstlenilmiştir. Bebek artık vücut ısısını kontrol edebilecek durumlara gelmiştir. Bazen hareketi kesecektir. Ama bu endişe edilecek bir durum değildir. Çünkü bebek artık daha fazla uyumaya başlamıştır. Boyu 42 cm, kilosu da 1400 grama ulaşmıştır. Annede, midede yanma hissi daha da artmış, sırt ve kasık ağrıları da aynı şekilde artmıştır. Hormonlara bağlı olarak eklemlerde gevşeklik olacaktır ve annenin hareketlerinde yavaşlama olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir