Gebelikte 6.ay – Ay ay gebelik

Gebelikte 6. Ay
Hamileliğin 22. Haftasında Anne
22. haftada bebekteki en önemli değişiklik dokunma duyusunun gelişmiş olmasıdır. Ellerinizi karnınıza koyduğunuzda bebek ısı değişikliğini hissederek ele doğru hareket eder. Beyin gelişimi, dokunma duyusuna bağlı olarak artar ve bebek çevreyi algılamaya başlar. Dışardaki seslere hareketleriyle cevap verir. Bacaklarını tutar ve elini ağzına götürür. Göz kapakları tamamen oluşmuştur ve göz kapaklarını hareket ettirebilmektedir.

Dişleri oluşmaya başlarken, erkek bebeklerde testesteron hormonu salgılanmaya başlanmıştır. Boyu 24 cam’e ulaşmış, kilosu ise 350 gram olmuştur. Hıçkırmalar artmıştır ve bu hıçkırmalar solunum hazırlıkları içindir. Annede eğer varis varsa iyice rahatsızlık vermeye başlamıştır. Kramplarda artış olabilir ve ancak hafif egzersizlerle kramlara son verilebilir. Bazı annelerde hamileliğin bu ayında anemi gelişebilir ve mide yanmaları artabilir. Anne adayları denge problemi yaşayabilir. Artan bebek yükü vücudun ağırlık merkezini değiştirdiğinden topuklu ayakkabılardan kaçınılmalıdır.
Hamileliğin 23. Haftasında Anne
Bebeğin gözleri ve göz kapakları gelişmiş olduğu halde, henüz göz rengi belirginleşmemiştir. Her bebek anne karınıda ve doğduğunda mavi gözlüdür. Bebek ancak gün ışığına kavuşturuğunda gerçek göz rengi ortaya çıkacaktır. Ultrasınla bakıldığında bebeğin her türlü hareketi görülebilir. Elini ve kolunu iyice oynatmaya başlamıştır ve ayrıca gülümsemektedir. Dışarıdan duyduğu gürültülü seslerde bebeğin kalbi hızla atacaktır. Çünkü dışarıdaki sesleri artık iyice duymaktadır. Bebek solunum egzersizlerine rahim içerisinde devam etmektedir ve belli zaman aralıklarında uyumaya başlamıştır. Bebek cildi hala buruşuktur fakat hızla kilo almaya devam etmekte ve kilosu normal şartlarda 450 grama ulaşmıştır. Boyu ise 25-26 cm civarında olmuştur. Bebek kilo alırken rahim de büyümekte ve anne de kilo almaya devem etmektedir. Vücut sıvısında artış olmuştur ve annenin el, ayak ve yüzünde şişler görülebilir. Bu haftada aşermelerde artış olabilir. Annede iştah artışı olmuş ve sık idrara çıkma görülmeye başlanmıştır.
Hamileliğin 24. Haftasında Anne
Bebeğin hareketleri artık iyice güçlenmiş ve canlanmıştır. Özellikle anneler uyumaya çalıştığında bebek hareket ederek ben buradayım diyebilir. Kemik yapısı iyice güçlenen bebek artık anne karnında dik pozisyonda oturabilmektedir. Anne karnında kıpır kıpır olan bebeğin yüz bölümü artık tamamen yerine oturmuştur ve minyatür bir insan konumuna gelmiştir. Kulaklar, gözler, burun ve ağız olması gereken durumundadır ve gözler hareket halindedir. Tad duyusu giderek gelişmeye başlamıştır. Boyu 30 cm ve kilosu ise 600 gram civarına gelmiştir. Gebeliğin 24. haftasında annenin diyabet testi yaptırması gerekmektedir. Rahim fundusu anne karnında giderek geliştiğinden, anne vücüduna baskı artmış, bu duruma bağlı olarak da annenin varis, kabızlık, bel ve sırt ağrısı şikayetleri artmıştır. Perine kısmına yani makat ile vagina girişi bölümü arasında kalan yere masaj yapılmalıdır. Bu masajlar doğuma hazırlıktır ve kasları harekete geçirir. Annenin kilo alma hızı haftada 350- 500 gram olmuştur.
Hamileliğin 25. Haftasında Anne
Bebeğin cilt altındaki yağ birikimi artmaya devam etmektedir. Fakat cilt hala ince ve buruşuk görünümdedir. Dışarıdan gelen tüm seslere tepki veren bebeğin iç kulak kemikleri sertleşmiştir. Bebeğin tüm kemikleri artık tam şeklini almış ve gelişmeye devam etmektedir. Akciğerleri solunum egzersizlerine devam etmekte ve dış dünyaya hazırlık sürmektedir. Anne karnındaki bebek artık bu haftadan sonra yer darlığı yaşamaya başlayacaktır. Boyu 34 cm, kilosu da artık 690 gram civarına gelmiştir. Anne cildinde hormonlara ve gerilmelere dayalı olarak görülen çatlaklar belirgin hale gelmiştir. Karın ve meme bölgesinde pembemsi renkteki yırtılmalar bu haftada belirginleşebilir. Bu durumlarda mutlaka nemlendirici sürmekte fayda vardır. Eğer kaşınma varsa mutlaka bol su içilmelidir. Bu da az su içtiğinizin sinyalidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir