Gebelikte 5.ay – Ay ay gebelik

Gebelik 5. Ay.Hamileliğin 18. Haftasında AnneBu haftada bebeğin yüz hatları artık iyice belirginleşmiştir. Bebeğin cinsiyeti eğer kız ise, yumurtalıkları oluşmuştur. Kulaklarındaki kemik oluşumu dışarıdan gelen tüm sesleri duymasına neden olmaktadır. Mimik hareketleri, emme ve yutkunma hareketleri rutin bir hal almıştır. Cilt altındaki kahverengi yağ dokusu gelişmeye başlamış ve kemiklerdeki sertleşmeler devam etmektedir.

Derinin üzerini verniks kazeoza denilen macuna benzer madde kaplar ve bu da cilt için koruyucu bir kılıf gibidir. Bebek anne karnında uyumaya başlamıştır ve plesanta tamamen gelişimini tamamlamıştır. Bebeğin gelişimi hızla sürmekte, boyu 15 cm uzunluğuna ve kilosu da 150 grama ulaşmıştır. Anne adayı artık bebeğin hareketlerini hissetmektedir. Bu dönemde kabızlık şikayetlerinde artış görülebilir, vajinal akıntılar artabilir. Meme uçlarındaki koyulaşma ve göbeğin altındaki koyu renk çizgi bu haftada ortaya çıkar. Kas gevşemesine bağlı olarak, tansiyon düşmesi görülebilir.

Hamileliğin 19. Haftasında Anne

19. haftada bebeğin dilindeki tad duyusu artık gelişmiştir. Hareketlerin ortaya çıkmasında hareket sinir hücreleri ( nöronlar ), beyin ile kaslar arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Gerinme, tekme atma, mimikler ve avuçlarını sıkma nöronlar vasıtasıyla ortaya çıkar. Dolaşım sistemi iyice gelişmiş ve kanı kusursuzca pompalamaktadır. Vernix kazeoza maddesi, bebeğin cildini mükemmel bir şekilde korumaktadır. Boyu 18 cm kilosu ise 260 gram olmuştur. Annelerin hızlı kilo artışı bu dönemde başlamaktadır. Her annede farklı kilo artışı görülebilir ve yaklaşık 6,5 kiloluk bir artış olmuştur. Annenin dolaşım sisteminde bariz değişiklikler görülür. Burun tıkanıklığı çok sık yaşanır. Yine bu haftada kan miktarındaki artış, hipotansiyona yol açar. Ani hareketlere bağlı olarak tansiyonda düşüşler meydana gelebilir. Dolayısıyla hamile kadınlar ani hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Mide yanmaları bu haftada ortaya çıkmaktadır. Buna engel olabilmek için sık aralıklarla yemek yenmeli ve asitli yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hamileliğin 20. Haftasında Anne

Bebeğin cildini Lanugo denilen incecik kıllar sarmıştır. Fakat bu kıllar, 8. Gebelik ayından itibaren dökülerek yerine başka tüyler gelecektir. Ultrasonda bebeğin göğsünün kalkıp indiği görülse de aslında bu bir solunum egzersizidir. Bebeğin kalp atışları artık dışarıdan hissedilebilecek duruma gelmiştir. Bebeğin sinir hücreleri sürekli olarak çoğalmaya devam etmektedir. Dakikada 100 bin sinir hücresi oluşmaktadır. Ayrıca bu haftada bebeğin beyninde önemli gelişmeler olacaktır. Bebek artık dışarıdan gelen seslere duyarlıdır ve irkilebilir. Bebeğin boyu 20 cm, kilosu da 300 gram ağırlığına ulaşmıştır. Gebeliğin ortasına geldiğiniz bu haftada, hamileliğin sonlanması erken doğum olarak adlandırılır. Rahim hızla büyüdüğü için buna bağlı olarak da bel ağrıları oluşabilir. Rahmin büyümesi de mideyi yukarı doğru kaldırmakta ve bu da mide yanmalarına neden olmaktadır.
Hamileliğin 21. Haftasında Anne

Bu haftadaki en belirgin değişiklik, bebeğin ilk kirpiklerinin oluşmasıdır ve bu kirpikler dökülmez, kalıcıdır. Bebek rahim içinde az oksijenli bir ortamda olduğu için, bebeğin kalp atışları daha da güçlenir. 19. Haftada başlayan tad tomurcukları artık tamamen gelişmiştir. Bebek anne karnındaki amnion maisini sıvısını yutarak, sindirim sistemi için hazırlık yapmaktadır. Bebek büyüdükçe ve rahim daraldıkça, hareketleri anne karnından hissedilir. 23 cm boyu ve 320 gram ağırlığıyla ben buradayım demektedir. Annede ise rahim büyüdükçe nefes alıp vermede solunum güçlüğü yaşanacaktır. Bu doğal bir gelişmedir ve sıkıntı etmenize gerek yoktur. Ciltte gerilmeler olduğu için çatlaklar meydana gelecektir. Bunun içinde nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Vajinal akıntılar artacaktır ve eğer kaşıntı ve yanma yoksa bu endişe edilecek bir durum değildir. Bu haftada ayrıca sık idrara çıkma durumları da görülmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir