Gebelikte 4.ay – Ay ay gebelik

Gebelikte 4. Ay.Hamileliğin 13.Haftasında Anne.Bebeğin bu ayda ses telleri ve dili gelişir. Karaciğer, pankreas, bağırsak ve mide gibi iç organları ve akciğeri gelişme gösterir. Diğer bir gelişme de dokunma duyusundaki gelişmedir ve bebek artık göbek kordonuyla oynamaya başlamıştır. Ayak ve el parmakları gelişmiştir ve hatta parmağını emmeye başlamış da olabilir. Derisi iyice gelişmiş, şeffaf ve ince görünüm ortadan kalkmıştır. Göbek kordonu gelişmiş, anne ile bebek arasındaki besin transferi tam anlamıyla yapılmaktadır.

Bebeğin boyu 7,6 cm’e ulaşmış, 23 gram ağırlığına yaklaşmıştır. Annenin günlük enerji ihtiyacı daha da artmıştır. Bu artan enerji ihtiyacı sonucunda annelerde terleme artabilir. Hormonal değişiklikler sonucunda gebelik maskeleri denilen lekeler belirginleşmeye başlar. Ancak bu geçici bir lekenlenmedir. Gebelik döneminin aslında en rahat ayı 4. Aydır.

Hamileliğin 14. Haftasında Anne

14 haftada bebekteki en belirgin özelliklerden biri el ve parmaklarda oluşan değişikliklerdir. Bu dönemde kalıtsal özellikler taşıyan parmak izleri oluşur. Beyin ağırlığı artmıştır. Kas yapısı güçlendiğinden başını zaman zaman dik tutabilir. Bebek tüm besin ihtiyacını artık göbek kordonundan karşıladığından, annenin aldığı keyif verici maddeleri de bebek plasenta yoluyla alır. Bunun için de alkol, uyuşturucu ve sigaradan uzak durulmalıdır. Bebek artık 10 cm boya ve 45 gram ağırlığına ulaşmıştır. 14 hafta anne için rahat bir dönemdir ve adet kanamaları ve sancıları artık yoktur. İlk aylardaki şikayetler ortadan kalkmıştır ve karnın alt bölgesinde hafif ağrılar olabilir. Gözlerde ışığa hassasiyet ve gözde kuruluk meydana gelebilir. Bu durumda göz doktoruna başvurmanız gerekebilir.

Hamileliğin 15. Haftasında Anne

15. haftada bebeğin kemik yapısı iyice sertleşmeye başlamıştır ve hareketleri daha kuvvetlidir. İlk saç oluşumu bu haftada olur, fakat bu saçlar doğumdan sonra dökülecektir. Anne karnındaki bükülü pozisyonundan dik pozisyonlara geçer. Bebeğin bu dönemde hıçkırıkları olabilir ve hızlı bir büyüme dönemine artık girilmiştir. Boyu 11 cm’e ve kilosu 70 grama ulaşmıştır. Anne karnındaki büyüme artık belirginleşmiş ve kalçalar dolgunlaşmıştır. Anne vücudundaki kan hacminin artışına bağlı olarak burun kanamaları oluşabilir. Bu durum sık sık yaşanıyorsa doktora başvurmanız gerekebilir. Sırt üstü yatmanız artık sıkıntı yaratacaktır. Bu yüzden de yan yatmak daha rahat olacaktır. Hemoroid ve ayak varislerinde artış olabilir. Bu nedenle de çok uzun süre ayakta kalınmaması gerekmektedir. Pasif egzersizler yapmalı ve dinlenirken ayaklarınızı yere sarkıtmamalı, uzanmalısınız. Cinsel ilişkinin en rahat olduğu dönemdir. Artık rahat kıyafetler giymenin zamanı gelmiştir, çünkü karın belirginleşmeye başlamıştır.

Hamileliğin 16. Haftasında Anne

Bebek bu dönemde en ufak sesleri algılamaya başlar ve ışığa karşı duyarlılığı artar. Kafa bölümü ve tüm eklemler artık tamamen insan görünümündedir. Büyüme devam etmektedir ve tam bir gelişme dönemine girilmiştir. Göbek kordonu olgunlaşmış, plesanta da yaklaşık olarak bebek büyüklüğüne erişmiştir. 16 haftada artık bebeğin cinsiyeti belirginleşmiştir ve bu ultrason cihazıyla rahatlıkla görülebilir. Bebeğinizin kız mı erkek mi olduğunu öğrenebilirsiniz. Bebek artık 13 cm boya ve 100 gram ağırlığa ulaşmıştır. Annede göğüsler iyice belirginleşmiş ve her bir meme yaklaşık olarak 350 gram ağırlığına ulaşmıştır.

Hamileliğin 17. Haftasında Anne
Bu haftada baş bölümünün büyümesi diğer organlara göre daha yavaş olmaktadır. Bu dönemde oluşan en önemli değişiklik de, bebekdeki yağ dokusunun artışıdır. Cildin alt bölümüne yağ dolumunun artışı annenin kilo almasını, bebeğin de büyümesini hızlandırmaktadır. 17. Haftada rahim daha da büyümüş ve hamilelik görüntüsü iyice belirginleşmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir