Gebelikte 3.ay – Ay ay gebelik

Hamileliğin 9. Haftasında Anne.Bu dönemde embriyo hareketlenmeye başlamıştır. Fakat bu hareketler o kadar cılızdır ki, anne bunu hissedemez. Embriyonun boyu 2 cm, kilosu da 2 gram olmuştur. 9. Haftada artık embriyo dönemi biterek fetal dönemi başlar. Bebek artık fetus olarak adlandırılmaya başlanır. Yüz artık iyice belirginleşmeye başlamıştır. Gözler hala başın iki tarafında ayrık durumdadır ve yavaş yavaş yerine doğru yerleşmektedir.

Bebeğin kemik yapısı daha da gelişmiş, omuz kısmı, kafası, dirsekler ve dizler belirgin bir görünüm almıştır. Artık bebeğin içe bükük yapısı biraz daha düzelmiştir. Bu haftada annede koku ve tat hassasiyeti daha da artar. Annede diş eti kanamaları oluşabilir, bunun nedeni de hormonal değişikliklerdir. Mutlaka bir diş hekimine gidilmeli ve peynir, yoğurt ve ceviz yenilmelidir. Ancak diş doktoruna gittiğinizde gebe olduğunuzu mutkala belirtmelisiniz.
Hamileliğin 10. Haftasında Anne
Embriyo dönemi bitip, fetus dönemi başladığında tüm organlar yerine oturmaya başlamıştır. Artık tümüyle insan görünümüne kavuşmuştur ve bir organizmaya sahiptir. Göz kapakları gelişmiş ve gözü örtecek düzeye gelmiştir. Fetus artık iyice hareketlenmeye başlamıştır ve ağzını açmaya başlamıştır. Bebek 3 cm boyuna gelmiştir. Anneler de ise göğüsler emzirmeye hazırlanmaktadır. Hatta bazı kadınlarda meme uçlarından kolostrum denilen yalancı süt bile gelebilmektedir. Annede kan dolaşımı hızla arttığı için, vajinada hafif kızarıklıklar olabilmektedir. Fakat bu durum zararsızdır. Anne bu dönemde hafif egzersizler yapmalı ve ayrıca anneye sırt masajı önerilmektedir. Bu dönemde omurgaya yükler bindiği için bel ağrıları görülebilir. Hafif egzersizlerle ve doğru oturuş şekilleriyle bu ağrıların üstesinden gelinebilmektedir. Gebelik öncesinde bel ağrısı olanlar ise daha dikkatli davranmalı ve mutlaka bir fizik uzmanına görünmelidir.
Hamileliğin 11. Haftasında Anne
Bebeğin deri katmanları bu haftada oluşmaya başlamıştır ve şeffaf görünüm giderek kaybolarak deri kalınlaşmıştır. Deri üzerinde yavaş yavaş kıllar oluşmaya başlamıştır. Ayaklarda ve ellerde belli belirsiz bir şekilde tırnaklar oluşmaya başlamıştır. Eğer bebek erkek ise utrasyonda penisi görünür hale gelmiştir. Eğer kız bebek ise vaginası belirginleşmiş, fakat bu belirginleşme yine de cinsiyetin belirlenmesinde yanıltıcı olabilir. Göğüs kafesi artık kalbi koruyacak şekilde kapanmaktadır. Fetusun boyu bu dönemde 4 cm’e ulaşmıştır. Anneler bu dönemlerde baş dönmeleri olabilir ve mide bulantıları azalma gösterir. Bu haftada annede açlık hissi artacaktır, fakat beslenme şekli yeterli ve dengeli olmalıdır. Dikkat edilmez ise bebekte ve annede aşırı kilo artışı yaşanabilir. Ayrıca bu dönemde kabızlık şikayetleri artar ve bu kabızlık gebeliğin son dönemlerine kadar sürebilir. Lifli besinlere ağırlık verilmeli ve sıvı alımı arttırılmalıdır. Sıvı alımı günde en az 1,5 litre olmalıdır.
Hamileliğin 12. Haftasında Anne
Fetusun kalk atışları artık düzenli olmaya başlamıştır. Yüz belirginleşmiş insan görünümünü almıştır. Gözler tamamen yerine yerleşmiş ve kulaklar yukarıya çıkmıştır. Troid bezleri çalışmaya ve görev yapmaya başlamış, dişler çene kemiğindeki yerini almaya başlamıştır. Bebek 16 gram ağırlığına ulaşmış ve boyu 5 cm’e ulaşmıştır. Bu haftada annede troid bezlerinin aşırı çalışması sonucu sinirlilik hali görülebilir. Gebelikte bu dönem ilk trimester denilen dönemdir. Bu dönemin en belirgin özelliği bebeğin tüm organizmalarının oluştuğu dönem olmasıdır. Gebeliğin en hassas dönemidir. 12. Haftadan sonra gebeliğin rahat dönemleri başlar.
Gebeliğin 3. Ayı bebeğin zekasının geliştiği dönemdir ve bu dönemde annelerin beslenme şekli bebeğin zeka gelişimi için çok önemlidir. Bu ayda zararlı yiyeceklerden uzak durup, dengeli ve yeterli beslenmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir